Investice do akcií

Víkendové grafy. Dilution v emerging markets

Víkend je časem odpočinku a utříbení si myšlenek. Proto každý týden přinášíme ty nejzajímavější grafy, které stojí za zamyšlení. V uplynulém týdnu: proč nefunguje investování v rychle rostoucích ekonomikách, muslimští pijáci, jak je na tom americký spotřebitel a student, levné a levnější tablety, trendy v technologiích a Facebookový telefon.

Muslimští pijáci

Nikdo přesně neví, kdy se muslimští duchovní rozhodli zakázat alkohol. Írán a Pákistán se k tomuto kroku přiklonil v sedmdesátých letech minulého století. Trest za porušení? V Íránu např. 80 ran bičem. Počet pijáků alkoholu se země od země liší. Statistiky uvádí, že až 5% muslimů hoduje tomuto západnímu fenoménu a trend Směr trhu. Ten může být rostoucí (býčí), klesající (medvědí) nebo jde trh do strany. Je to obecný směr daného aktiva, který převládá v delším časovém období. kliknutím zavřete je na vzestupu. Prodej alkoholu na Blízkém Východě vzrostl v letech 2001-2011 o 72%. Pro porovnání globální průměr pouze o 30%. V grafu níže spotřeba jednotlivých zemí. Zajímavé je i sledovat kdo jsou pijáci a producenti alkoholu.

Americký spotřebitel – naděje?

Není tajemství, že globální ekonomika si nevede příliš dobře a očekávání nejsou nijak povzbudivá. Americký spotřebitel se však v červenci statečně vydal proti tomuto trend Směr trhu. Ten může být rostoucí (býčí), klesající (medvědí) nebo jde trh do strany. Je to obecný směr daného aktiva, který převládá v delším časovém období. kliknutím zavřete u. Spotřebitelské výdaje vzrostly o 0,8%. I když se jedná o relativně malý přírůstek, očekávání bylo překonáno a výdaje vzrostly poprvé od března. Trend bude pravděpodobně pokračovat i v srpnu a září, kdy se očekávájí silné „back-to-school“ výdaje. Následně se blíží Vánoce. Svítá na lepší časy? Long consumers‘ discretionary? Co si myslíte?

Americký student – chudák?

Náklady na získání vysokoškolského titulu v USA dramaticky rostou. Za posledních 35 let se zvýšily více než 11x (o 1120%). Tempo je 4x rychlejší než růst CPI (index spotřebitelských cen). Vzdělání se tak stává méně dostupným a vnáší mnoho otázek ohledně nutnosti reforem. Pro srovnání růst výdajů na zdravotnictví činil 601% a růst cen potravin 244%.

Proč investování v nejrychleji rostoucích ekonomikách někdy nefunguje?

V sérii grafů níže je rozpracována zajímavá myšlenka a statistika, proč investování do akcií v nerjrychleji rostoucích ekonomikách nemusí vždy znamenat růst portfolia investora. Gerard Minack z Morgan Stanley vyvodil několik konkrétních závěrů:

Růst HDP vs. růst akcií

Základní premisa mnoha investorů, že vysoků růst HDP se pozitivně projeví v růstu ziskovosti společností a potažmo ceny jejich akcií je špatný. Graf níže zachycuje dvě dekády vývoje Číny a akciového indexu.

Žádná korelace

Rychle rostoucí ekonomiky nemají stejně rychle rostoucí zisky tamních společností. Graf níže zobrazuje korelaci mezi tempem růstu HDP (per capita) a tempem růstu zisků společností za 105 let. Paradoxně mnoho korelací je negativních. Na obranu – vypovídací schopnost statistiky je nízká.

Proč se tak dějě?…Dilution

Minack uvádí, že jedním z vysvětlujícíh důvodů je ředění akcií. Silný růst ziskovosti firem nemusí znamenat silný růst zisku na akcii, na kterém závisí valuace. Společnosti se snaží upisovat nový kapitál, vydávají nové akcieAkcie (anglicky share, tj. podíl) je cenný papír, který potvrzuje, že jeho majitel (držitel) je akcionář, tj. že vložil určitý majetkový podíl (kapitál) do akciové společnosti. Akcionář má různá práva. Např. je oprávněn podílet se na zisku společnosti formou dividendy …kliknutím zavřete a růst EPS (zisk na akcii) neroste. Investoři pak nejsou schopni na růstu participovat.

Apple na historických maximech. Všimli jste si?

V minulém týdnu v tichosti dosáhl Apple (AAPL) nových historických maxim. Není tomu přitom tak dávno, kdy se po horších než očekávaných hospodářských výsledcích zdálo, že již nebude tolik v přízni investorů.

Tablety levné a levnější

V kontextu s předchozím grafem a historickými maximy Applu se nebízí k zamyšlení následující graf, kde je znázorněna průměrná prodejní cena tabletů. Mezi roky 2010 (kdy na trhu byl prakticky jen iPad) a 2011 klesla cena o 17%. V první polovině tohoto roku o dalších 17%. Konkurence se přiostřuje, udržení marží bude těžší.

Jak o telefonech přemýšlí uživatelé?

Interní studie Applu z roku 2011 odhaluje hlavní důvody koupě telefonu s operačním systémem Android před iOS (iPhone). Našli jste důvod, proč jste se rozhodli právě pro Android nebo iPhone právě Vy? Já ne.

Big short

Pamatujete Groupon (GRPN, americký Slevomat) za 25 USD za akcii? Není tomu dávno, prosinec loňského roku. Realita dnes 4,75 USD. Poslední silný propad má za příčinu v grafu níže. Groupon seškrtal marketingové výdaje, tržby rostou, poprvé v historii je v černých číslech. Investoři jsou ale tentokrát znepokojeni z celkového objemu zboží a služeb (tzn. slev), které zprostředkoval. Poprvé došlo k mezikvartálnímu poklesu. Core business klesá.

Vzestup a pád HTC

HTC byl první výrobce telefonů, který svůj úspěch postavil na platformě Android. První telefon s názvem G1 rychle doplnil smartphone pro Google „Nexus One“. V polovině roku 2011 bylo HTC jedním z nejoblíbenějších producentů smartphonů v USA. Od této doby se situace změnila a na trůnu ho vystřídal Samsung. Další Nexus Googlu, stejně jako tablety se nyní tvoří v kooperaci s ním. Google navíc koupil Motorolu a tak je HTC ponecháno svému osudu. Možná mu pomůže nový Facebook-HTC telefon, o kterém se proslýchá, že obě společnosti připravují. Více zde.

Autor: Petr Cimala